دکتر احمد شجاعی در سال ۱۳۳۲ در شهرستان کرمان به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش، باغین کرمان و دوره دبیرستان را در کرمان و تهران پشت سر گذاشت. وی در سال ۱۳۵۰ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد، زمان فارغ‌التحصیلی او در این مقطع مصادف با ایام انقلاب و تعطیلی دانشگاه ها بود بنابراین دکتر شجاعی با گرایش به فعالیت‌های انقلابی به مدت چهار سال از درس و دانشگاه فاصله گرفت و در سال ۱۳۶۴ برای اخذ تخصص در رشته چشم پزشکی مجدد وارد دانشگاه شیراز شد، پس از آن در سال ۱۳۶۸ برای گذراندن دوره فوق تخصص در دانشگاه شهید بهشتی تهران ادامه تحصیل داد تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۷۰ دوره فوق تخصص را به پایان رساند.

دکتر شجاعی در اولین سال‌های پس از پیروزی انقلاب، سپاه شیراز را راه اندازی کرد. وی مدتی فرمانده سپاه استان فارس بود. سپس در ایام جنگ تحمیلی با حضور در جبهه‌ها به عنوان مسئول بهداری قرارگاه خاتم فعالیت کرد و تا پایان جنگ در خدمت مجروحان و حادثه دیدگان جبهه ها بود.

دکتر شجاعی هنگام تحصیل در دوره تخصص معاون جنگ دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود. پس از آن و در زمان حضورش در تهران مسئول بهداری سپاه شد. وی که خود مؤسس دانشگاه علوم پزشکی سپاه (بقیه اله) است، چند سالی نیز به عنوان رییس این دانشگاه به فعالیت پرداخت، همچنین چند سالی، عضو هیأت مدیره سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح بود.

shojaeiدکتر شجاعی سرانجام در سال ۱۳۸۹ از سوی آیت اله آملی لاریجانی به عنوان رییس سازمان پزشکی قانونی کشور منصوب شد که از آن زمان تاکنون به در این سمت فعالیت داشته و اخیرا نیز انتصاب وی در این سمت تا سه سال آینده تمدید شد.
دکتر شجاعی علاوه بر کارهای اجرایی فعالیت خود را در حوزه‌های علمی کنار نگذاشته است و علاوه بر چاپ کتاب،‌ مقاله، تحقیق و پژوهش به عنوان دانشیار دانشگاه فعالیت و تدریس کرده است.

در حوزه اقدامات درمانی نیز دکتر شجاعی در حال حاضر رییس هیأت مدیره کلینیک چشم پزشکی بصیر است. وی برای اولین بار بحث لیزر اگزایمر را در ایران راه اندازی کرده و در درمان بیماری های چشمی حضوری فعال و مستمر داشته است.
اما در حوزه امور فرهنگی دکتر شجاعی دبیرکل مجمع خیریه محبین اسلام اهل بیت است. این مؤسسه عمدتاً در حوزه امور فرهنگی و عام المنفعه نسل جوان فعالیت می کند.